Co je to gravel? TIP na výlet: Horoměřický menhir či Šemberské stezky ~ 4. srpna
Soumrak sdílených koloběžek. Štvanická lávka otevřena. 30 km/h ve městech zachraňuje životy. Stále ten VanMoof
▶ Nově na Kolotipy.cz
Sobota odpoledne déšť a neděle (29 a 30. července) to vypadá na ještě víc deště. A to to ještě v pátek mělo být slunečné. No, každopádně. TIP na výlet: Šemberské stezky. A mimochodem páteční předpověď na sobotu pátého a neděli vypadá na kupu deště jakbysmet.
Jo, gravel. To bych chtěl, ale kde na to vzít. Každopádně: Co je to gravel? A proč se mu říká štěrkáč či štěrkolet?
Víkend za dveřmi, takže tady je TIP na výlet: Horoměřický menhir
▶ Česko
“Jak bude vypadat ulice Na Florenci? Kdysi jedna z nejvíce opomíjených komunikací se obléká do nového”, píše TSK. Jen tedy pro kola tam opět není místo. Tolik peněz a času a zase selhání.
Se sdílenými koloběžkami bojují už i menší města. Nehod rapidně přibývá. Řada měst koloběžkářům kvůli bezpečnosti uzavírá některé ulice a kvůli nesprávnému parkování strojů provozovatelům začala vyměřovat pokuty. A nehody koloběžek od letoška nově speciálně sledují i policisté. (iDnes)
Jel jsem 100 kilometrů do práce na kole. S gravelem a českým unikátem pod zadkem bez problému (CzechCrunch)
Značky matou cyklisty. Navádí je, aby jeli mimo trasu a přes plnou čáru (iDnes)
KOMENTÁŘ: Elektrokoloběžky jsou zlo, žádný dopravní prostředek. Zakažte je. Tedy, to říká šéfeditor MF DNES Bohumil Špaček. Sdílené elektrokoloběžky jsou zlo, to ano. Slepá ulička. Ale to slovo tam Bohumil neuvedl. (iDnes)
Cyklostezka už měla být dávno hotová, u lesa však vede jen koryto s pařezy. Hradecký okruh pro bruslaře a cyklisty však není ani po devíti letech dokončen. (iDnes)
Hlavní město po dvou letech výstavby otevírá Štvanickou lávku. Pro pěší a cyklisty spojuje Karlín, ostrov Štvanice a Holešovice. Je přímou propojkou nadřazených cyklotras A1 a A2. Samotná lávka je pak počátkem budoucí plánované nadřazené trasy A6. (Městem na kole)
Elektrokoloběžky v Čechách – které frčí nejvíc, jak vybrat tu pravou a na kterou potřebujete řidičák. (CZC)
Elektrokoloběžky ozdobí povinný nápis. Praha dohodla nová pravidla, polovina jich z ulic zmizí. Omezení se budou týkat i sdílených kol. (ZDopravy.cz)
Elektrokoloběžky budou mít vyhrazené stání, Praha 1 začne vybírat poplatek (25 Kč měsíčně za jednu koloběžku či kolo. Nyní centrem Prahy jezdí asi 2 500 koloběžek, v případě respektování dohody od provozovatelů by se toto číslo snížilo na asi 1 500. (iDnes.cz)
Bicykl, který se řítí rychlostí motorky. V Česku se rozšířilo „hackování“ elektrokol, často je to ale nelegální. (iDnes)
▶ Svět
Co je to elektrokolo a jak je bezpečné? Překvapivě záludné otázky o stále populárnějším dopravním prostředku. (New York Times)
V Rakousku chtějí města a obce houfně zavádět zóny se 30 km/h. Argumenty znějí jasně, mohlo by to zachraňovat životy (Refresher)
Muž se zadrženým řidičákem zabil dva cyklisty. Co musí být v hlavě toho člověka, co tohle dává do cykloskupin?
"Nebezpečná kombinace": Nehody teenagerů odhalují rizika elektrokol. Článek na New York Times neznámo proč používá elektrokola jako strašák. Přitom popisuje klasický problém. Absenci infrastruktury a nebezpečné řidiče aut. (New York Times)
Tragédie před mistrovstvím světa. Při tréninku zemřel talentovaný sedmnáctiletý biker Magnus White. zemřel poté, co byl sražen autem (iDnes)
V 60. letech 20. století byla nizozemská města stále více v područí motoristů, kteří považovali automobil za dopravní prostředek budoucnosti. Až neúnosný počet úmrtí dětí v dopravě - a zuřivý aktivismus - proměnil Amsterdam v dnešní cyklistickou nirvánu. (The Guardian)
New York Times o víkendu zveřejnil ne jeden, ale hned dva články, v nichž tvrdí, že za rostoucí počet zabitých cyklistů v Americe jsou zodpovědná elektrokola. Je to působivý výkon obviňování obětí. Příčina je přitom ignorována. (Electrek)
V roce 2022 zaznamenala Velká Británie nejnižší počet úmrtí cyklistů za posledních 30 let a také o 25 % nižší počet úmrtí než před pandemií. Mezi důvody tohoto snížení patří zavedení zón s rychlostí 20 mph ve více oblastech po celé zemi. (ZAG Daily)
Výroba 3D tištěných kol Superstrata se kvůli stížnostem zákazníků zastavuje. Firma Superstrata údajně ukončila veškeré operace ve Vietnamu. (Road.cc)
Studie Virginského polytechnického institutu zjistila, že u jezdců na e-koloběžkách, kteří přecházejí z jednoho povrchu na druhý, je 60x vyšší pravděpodobnost havárie. U těch, kteří jezdí po vyhrazené stezce, je 25x nižší pravděpodobnost havárie než u těch, kteří nejezdí.
V Amsterdamu, který miluje jízdní kola, vznikla podzemní garáž pro kola, která je přímo inspirována designem obchodu Apple Store. (Apple Insider)
Sdílené elektrické koloběžky musejí do konce srpna zmizet z ulic francouzské metropole v souladu s nařízením vedení města. Jejich majitelé tak začali s přesunem 15 tisíc vozítek do jiných měst (Novinky)
Vpravo i na červenou? Vídeň to cyklistům umožní na 330 semaforech (Městem na kole)
Nizozemský výrobce elektrokol VanMoof krachuje, majitelé jeho kol za více než 2 000 dolarů se obávají výměny proprietárních dílů a ztráty důležitých funkcí kola s podporou aplikací. (New York Times)
▶ Pár drobností na závěr
Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články. Hodně z toho se objeví na sociálních sítích (TW @kolotipy a FB @kolotipy, Mastodon @kolotipy@mas.to) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív. A pomůže, když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem.
Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com
Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).